Ümit Kalko Haberleri

Kişinin yaneşeliığı sosyete süresince kıymeti olan , kabiliyet, biçimci ve başka davranış biçimlerini vüruttirdiği süreçlerin tüyönetmen.

Eğitim, önceden saptanmış esaslara nazaran insanoğluın davranışlarında belli vürutmeler katkısızlamaya yarayan planlı etkiler sürecidir.

Eğitim; ferdin davranışlarındaki yaşantısı yoluyla kasıtlı olarak ve isteyerek değsorunme meydana getirme sürecidir.

Görüldüğü üzere eğitimin bir çok tanımı yapılabilmektedir. Fakat, günümüzde çoğunlukla yeğleme edilen tanım:

“Ferdin davranışında, kendi yaşantısı yoluyla ve kasıtlı olarak mergup yönde( eğitimin yalnızçlarına makul ) değsorunme meydana getirme sürecidir.” Şeklindedir.

Bu aşinalık nazaran;

· Eğitim bir süreçtir.

· Eğitim sürecinde, ferdin davranışlarının mergup yönde değsoruntirilmesi yalnızçlanmaktadır.

· Davranışlarındaki değsorunme kasıtlı olarak gerçekleştirilmektedir.

· Eğitim sürecinde ferdin kendi yaşantıları esastır.
EĞİTİMİN SÜRECİ

Eğitimin üç çizgi öğesi vardır.

1. Lakinç

2. Öğretme ve öğrenme etkinlikleri

3. Bileğerlendirmeler

Eğitim yalnızçla adım atar, öğretme-öğrenme etkinlikleriyle devam değer ve yorum ile son bulur. Sürecin bu mantığı kül kültürler kucakin ayrımsızdır. Lakinçların içeriği ve öğrenme kucakin kullanılan öğretme yöntemleri kültürden kültüre nazaran değsorunebilir, fakat sürecin doğası değsorunmez.

Eğitim kapsamı ve tanımlanması açısından çok geniş bir kavramdır. Gün boyunca birbir hayli filozof ve eğitimci, eğitimin ne evetğuna üzerine farklı farklı tanımlamalarda bulunmuştur. Hasetmüzde ise eğitimin akseptans edilen ölçünlü tanımı şudur: Eğitim, ferdin davranışlarında kendi yaşantıları yoluyla kasıtlı olarak istendik davranış değsorunikliği meydana getirme sürecidir. Bu tanımlama ekseninde eğitimin genel hatları çizilebilir. Bu tanımlamanın süresince eğitime üzerine temelı önemli kavramlar vardır. Özellikle “kendi yaşantıları yoluyla”, “kasıtlı olarak”, “istendik davranış değsorunikliği” ve “süreç” üzere kelimeler eğitimin esas taşlarıdır.

Eğitim, ölümlü kucakin yaşam boyu devam fail bir süreçtir ve davranışlarda tadil meydana getirir. Bu davranış değişimleri ise ferdin kendi tecrübelerine dayanır. Davranış değişimleri istendik yani beklentilere ve hedeflere makul olabileceği üzere istenmedik yönde de vürutebilir. Eğitim sürecinin sorunletilmesi ise kasıtlı yani programlı ve programlı olabileceği üzere vürutigüzel de mümkün. Kasıtlı olarak meydana getirilen eğitime formal eğitim bilimi, vürutigüzel meydana getirilen eğitime ise informal eğitim bilimi denir. Henüz açıklayıcı bir örnek verirsek ekol, dershane, eğitim bilimi merkezleri üzere mekânlarda maruz eğitim bilimi formal; ferdin kendi çevresinden edindiği ve planlı programlı sıfır eğitim bilimi ise informal eğitidir. Yani eğitim bilimi sadece okullardaki öğrenmelerle sınırlı değildir.

Eğitim Türleri
Eğitim türlerine nazaran sınıflandırıldığında formal ve informal eğitim bilimi yürütmek üzere dü tür ortaya çıkar. Formal eğitim bilimi okullarda ya da kurumlarda belli bir maksat ve izlence çerçevesinde gerçekleştirilir ve bu eğitim bilimi tipinin belli bir amacı vardır. Bu düzende eğitim bilimi süreci yönetimsel bir ekip ve eğitmenler tarafından planlanır. İnformal eğitim bilimi ise tabiatıyla vüruten hesapsız ve programsız meydana getirilen eğitimdir ki can bu eğitimi içtimai çevresinden gizil olarak edilir.

Eğitim Sistemi
Eğitim, bir model olarak ele düzenındığında ise eğitim bilimi sisteminin üç çizgi ögesi bulunmaktadır: Bunlar kaynaklar, süreçler ve çıktılardır. Orijin; eğitimin beslendiği öğretmen, öğrenci, yapı, donanım, maliyet, personel üzere fiziki unsurlardır. Süreç; ekol süresince gerçekleştirilen dersler, öğrenme yaşantıları ve ders aktiviteleridir. Çıktılar ise bireyde ihtisas, yeterlilik, izin, sınav neticeları üzere mergup davranış değsoruniklikleridir.

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://odyoloji.name.tr/ https://ilksayfaseo.name.tr/ https://seyahat.name.tr/ https://osmaniyewebtasarimseo.name.tr/ https://mikrodalgafirinlar.name.tr/ Heets Satın Al
Puro Satın Al puff bar satın al
instagram takipçi satın al